Oddelenie geobotaniky
Objektom štúdia pracovníkov Oddelenia geobotaniky sú rastlinné spoločenstvá Slovenska a strednej Európy, ich vývoj, štruktúra a dynamika. Hlavné ciele výskumu možno rozdeliť do troch oblastí.
Prehľad rastlinných spoločenstiev a kompletizácia expertného systému na ich identifikáciu.
Hlavnou náplňou je syntéza vegetačných dát na regionálnej (národnej) úrovni (zavŕšenie procesu vydávania vegetačných prehľadov zo série „Rastlinné spoločenstvá Slovenska“), ako aj na nadregionálnej (nadnárodnej) úrovni (ohraničenej orograficky, fytogeograficky alebo administratívne). Pripravujeme syntaxonomické revízie, prehľady a porovnávacie štúdie. Zaoberáme sa kompletizáciou expertného systému (ES) pre všetky syntaxóny (spoločenstvá) a následným prepojením ES na úroveň biotopov.
Prostriedkom na dosiahnutie týchto cieľov je vegetačná databáza – Centrálna databáza fytocenologických zápisov Slovenska (CDF), ktorá sa buduje na Oddelení geobotaniky už od roku 1995 a patrí svojou kvalitou a veľkosťou na popredné miesta v Európe i vo svete.
Ekológia spoločenstiev a populačná biológia vybraných druhov rastlín.
Zaoberáme sa vzťahom vegetácie k faktorom prostredia, vrátane vplyvu človeka (napr. vplyv rôznych druhov manažmentu, synantropizácia). Získané ekologické dáta budú využité na vypracovanie systému indikátorov pre hodnotenie vegetácie. Analyzujeme štruktúru populácií vybraných druhov rastlín (veľkostnú, vekovú, genetickú) a ich zmeny, aj vzhľadom k faktorom prostredia.
Dynamika vegetácie, štúdium priestorových a časových zmien na rôznych úrovniach, modelovanie a predikcia vývoja vegetácie.
Zameriavame sa na spracovanie reálnej vegetácie Slovenska, sledovanie zmien a regionálne štúdie a modely. Ako prostriedky využívame vegetačnú databázu, ako aj ďalšie databázy BÚ SAV a ďalších organizácií, GIS-laboratórium s adekvátnym hardvérom a softérom a dátami (ortofotosnímky, digitálne modely, vrstvy).
Na týchto troch úrovniach pracujú skupiny zamerané na výskum travinno-bylinnej, vysokohorskej, synantropnej, slaniskovej, vodnej a lesnej vegetácie (okrajovo aj ďalších typov vegetácie). Vo všetkých bodoch je dôležitá kooperácia medzi jednotlivými oddeleniami v rámci BÚ SAV, ako aj s ďalšími odbormi – pedológia, geológia, geografia, štatistika, zoológia, atď. Náš výskum má interdisciplinárny charakter.
Dôležitou súčasťou práce je aplikovaný výskum, pracovníci oddelenia využívajú znalosti pri implementovaní európskej environmentálnej legislatívy, najmä Smernice o biotopoch 92/43/EHS v súvislosti s budovaním sústavy Natura 2000. Oddelenie má k dispozícii Pedologické laboratórium na analýzu základných pedologických parametrov. Rastlinný materiál nazbieraný na štúdium uchovávame v Herbárovej zbierke Botanického ústavu (SAV). Výsledky základného výskumu publikujeme v domácich a zahraničných časopisoch a monografiách. Okrem databázy fytocenologických zápisov sa na oddelení geobotaniky buduje Bibliografia Botanica Slovaca, ktorá slúži na katalogizáciu „ktorá slúži na katalogizáciu botanických publikácií od roku 1993 (vzniku samostatnej SR).“