Projekty

APVV-21-0226 (11.7.2022-30.6.2026)
Druhovo bohaté lúky a pasienky Karpát: mapovanie, história, príčiny zmien a ochrana
(Species-rich Carpathian grasslands: mapping, history, drivers of change and conservation)

Projekt reaguje na aktuálnu krízu v ochrane biodiverzity súčasné snahy o zavedenie udržateľných a regeneratívnych poľnohospodárskych postupov v štátoch EÚ. Hlavným zámerom tohto transdisciplinárneho projektu je poskytnutie praktických vedeckých poznatkov o environmentálnych a spoločenských výhodách trvalo udržateľného obhospodarovania trávnych porastov v oblasti Karpát s využitím tradičných poľnohospodárskych postupov, a tiež o tom, ako by sa preň dali vytvoriť priaznivejšie spoločenské a inštitucionálne podmienky v rámci moderného slovenského hospodárstva. Hlavné ciele projektu sú: 1) identifikovať a zmapovať oblasti karpatského regiónu s vysokou biodiverzitou trávnych porastov a súvisiace miestne environmentálne a sociálne faktory; 2) identifikovať a zmapovať oblasti s vysokým environmentálnym a spoločenským potenciálom pre úspešnú ekologickú obnovu trávnych porastov na Slovensku; a 3) navrhnúť národnú stratégiu štátnej a mimovládnej podpory ekologickej obnovy, ochrany a správy identifikovaných oblastí s trávnymi porastmi. Ku komplexnému a praktickému porozumeniu hodlá dospieť prostredníctvom kolaboratívneho kombinovania najnovších dostupných plošných údajov za karpatský región, analytických metód a nástrojov, ale aj pionierskeho terénneho výskumu, a to paralelne za vedné odbory botanika, ekológia, geografia, diaľkový prieskum Zeme a etnografia/sociálna antropológia. Plánované výstupy projektu – vedecké štúdie a návrh stratégie podpory druhovo bohatých trávnych porastov – budú popri priamom využití konkrétnymi zazmluvnenými domácimi odberateľmi (MŽP SR, BROZ) zároveň slúžiť aj ako predloha pre aplikovaný výskum v oblasti podpory ekologickej obnovy v Európe.

Biodiversa2021-532 (01.04.2023 – 31.03.2026)

G4B: Grasslands for biodiversity: supporting the protection of the biodiversity-rich grasslands and related management practices in the Alps and Carpathians
(Trávne porasty pre biodiverzitu: podpora ochrany trávnych porastov bohatých na biodiverzitu a súvisiacich postupov hospodárenia v Alpách a Karpatoch)

Cieľom navrhovaného projektu je (1) identifikovať trávne porasty bohaté na diverzitu a ich rozšírenie v Alpách a Karpatoch; (2) identifikovať spôsoby obhospodarovania trávnych porastov podporujúce diverzitu a ich zmeny a pretrvávanie; (3) identifikovať oblasti vhodné na rozšírenie siete chránených trávnych porastov a (4) navrhnúť nové chránené územia a ich manažment v Alpách a Karpatoch. Pri riešení týchto cieľov budeme spolupracovať so zainteresovanými stranami s cieľom (i) identifikovať účinné metódy extrapolácie vegetačných vzoriek naprieč pohoriami; (ii) identifikovať hnacie sily obhospodarovania trávnych porastov a historické vplyvy na diverzitu trávnych porastov; (iii) identifikovať obmedzenia a motiváciu pre postupy obhospodarovania podporujúce biodiverzitu (iv) poskytnúť vedecké podklady pre rozšírenie siete chránených území v Alpách a Karpatoch.

Riešitelia: Geografický ústav SAV, Botanického ústavu SAV, Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, Swiss Federal Research Institute WSL (CH); Ukrainian Nature Conservation Group (UA); Jagiellonian University in Krakow (PL); European Academy of Bozen/Bolzano (IT); Laimburg Research Centre (IT); Humboldt-Universität zu Berlin (DE); National Museum of the Romanian Peasant (RO); West University of Timisoara (RO); Eidgenössisches Departement fuer Wirtschaft, Bildung und Forschung (CH); Transilvania University of Brasov (RO).

VEGA 2/0065/23 (1.1.2023-31.12.2026)

Kombinovaný manažment ako nástroj na ochranu a obnovu travinnobylinných biotopov (Combined management as a tool for conservation and restoration of grassland habitats)

Ochrana, zlepšenie a potenciálne rozšírenie oblastí bohatých na biodiverzitu je najvyššou prioritou politík v rámci štátov, kontinentov ako aj globálne. Najnovšia výzva Európskej únie Green Deal označila biodiverzitu a ekosystémy za kľúčové pre zlepšenie kvality krajiny a zmiernenie účinkov klimatických zmien, pričom poloprírodné biotopy sú oblasťami, v ktorých možno dosiahnuť najúčinnejšie zmeny. Extenzívne tradičné poľnohospodárstvo zachované v horských oblastiach Karpát je inšpiráciou pre diverzifikáciu moderných agroekosystémov. Mechanizmy zvyšovania biodiverzity trávnych porastov diverzifikáciou a kombináciou poľnohospodárskych postupov sú však stále nedostatočne známe. V projekte plánujeme preskúmať viaceré aspekty vybraných kombinácií tradičných manažmentových postupov – kosenia, pasenia a hnojenia – a založiť riadený poľný experiment na testovanie ich účinkov na biodiverzitu, v prípade, že sa použijú ako obnovný zásah v modernej poľnohospodárskej krajine.

VEGA 02/0095/19 (1.1.2019-31.12.2022)

Traditional ecological knowledge for grassland conservation and restoration

Nedávna kríza ochrany biodiverzity trávnych porastov s vysokou prírodnou hodnotou a zlyhania Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ si žiadajú nové efektívne riešenia. V projekte sa zameriavame na podrobnú analýzu fytodiverzity trávnych porastov v úzkej súvislosti s ich historickým vývojom a tradičným využívaním krajiny. Medzi kľúčové študijné oblasti patria regióny východnej a strednej Európy s dobre udržiavanou tradičnou vidieckou kultúrou. Získanie vysokohodnotných biologických, ekologických a etnologických údajov o vybraných lokalitách by malo zaručiť správnu interpretáciu zhromaždených tradičných ekologických poznatkov. To sa môže stať cenným vedeckým materiálom pre budúcu úpravu sociálno-politických mechanizmov v oblasti ochrany a obnovy trávnych porastov a trvalo udržateľného využívania pôdy.

NGS-288R-18 by National Geographic Society (1.4.2018-31.3.2019)    

Carpathian grasslands – a genuine celebration of cultural and biological diversity

Karpatské trávnaté porasty majú jedinečné postavenie medzi svetovými trávnatými ekosystémami – sú mimoriadne druhovo bohaté a mnohé z nich sú stále udržiavané tradičnými vidieckymi komunitami, čo v iných regiónoch Európy nie je zvykom. Náš projekt hľadal spôsoby, ako zachovať túto rozmanitosť v zložení trávnych porastov a manažmente trávnych porastov, ako aj podporiť udržateľnosť miestnych vidieckych komunít vyplnením kritických medzier v poznatkoch na rozhraní bioekologického a etnobotanického výskumu. Počas roku 2018 sme zhromaždili cenné botanické a etnobotanické údaje vysokej kvality v 15 lokalitách Západných a Východných Karpát, z ktorých väčšina sa nachádza v ukrajinských a rumunských regiónoch s dobre zachovanými tradičnými vidieckymi kultúrami. Dúfame, že náš multidisciplinárny prístup konečne pomôže identifikovať možné východiská z nedávnej krízy ochrany trávnych porastov, podnietiť ľudí, aby vnímali krásu tradičnej krajiny, aby ocenili hodnotu rozmanitých biotopov trávnych porastov, ako aj vysokú kvalitu vidieckych poľnohospodárskych produktov. Očakávame tiež, že prístupy založené na tradičných ekologických poznatkoch budú implementované v štátnej ochrane prírody zahrnutých krajín.